Az egyik zenei portálon egy kezdő (?) dobos két különböző márkájú elektromos dob árbeli különbségét firtatta, illetve azt is meg találta kérdezni, hogy a szerkesztők szerint melyik a jobb. Ezt a választ kapta:
"(...) Elektromos dobot nem csak a Yamaha vagy a Roland gyárt, hanem a Millenium, az Alesis, a D-Sonic, padokat pedig a Padtech is. Kérdezted, hogy kezdőknek jó-e az elektromos dob. Szerintem teljesen okés, mivel először a négy végtag függetlenítése és a pontosság a cél, és erre még a legalapabb cuccok is megfelelnek, habár a fent említett két cucc közül egyik sem a legalapabb, ami a piacon van. Elektromos dobot különben használnak profi környezetben is, azonban azoknak az ára ezen cuccok többszörösébe kerül. Nagy különbség a két említett dob között nincs, szerintem bármelyiket nyugodtan megveheted gyakorlásra, de érdemes más márkák között is keresgélni. Mindenképpen azt javaslom, hogy mielőtt megveszed, próbáld végig a teljes repertoárt."
A válasz egyfelől teljesen korrekt, másfelől viszont kezelhetetlen. Korrekt, mert egy szakmai portálon fura lenne, ha valaki elvben elfogulatlan szakértőként egy konkrét márkát favorizálna.
Azonban szinte érzem a kérdező tanácstalanságát a válasz láttán, hiszen a teljes repertoár végigpróbálása gyakorlatilag lehetetlen, egyébként is: a kezdő honnan tudja, mi az, amit egy dobnak "tudnia" kell; mire figyeljen a vásárláskor, hogyan döntse el, melyik a befutó?
Nincs elektromos dobom, ebből kifolyólag nem is tudom, hányan gyártanak ilyet. Becslésem szerint többen, mint ahány márka a válaszban szerepel. Sőt, jóval többen, ha hozzávesszük, hogy bármelyik akusztikus dobot át lehet alakítani elektromossá hálóbőrök és triggerek felszerelésével, én is próbálkoztam ezzel a megoldással. (Ezzel viszont a teljes repertoár tesztelése még bonyolultabbá válik, tekintve, hogy egy másik portálon - nyilván a teljesség igénye nélkül - közel hatvanféle dobgyártót sikerült megszámolnom.)
Ennek az az előnye mindenképp megvan, hogy a cucc bármikor visszaalakítható akusztikus dobbá, és az sem igazán hátrány, ha egy pontosan ugyanolyan méretű és beállítású cájgon gyakorol az ember, amin később - esetleg koncerten - játszani fog. Az sem mellékes, hogy így nem kell két dobot vennie.
Ti mit javasoltok, ha valaki - egy kezdő - megkérdezi Tőletek, milyen (elektromos) dobot vegyen, és mire figyeljen a vásárláskor?